• Şule Arslan

DİYABET RİSKİMİ NASIL DÜŞÜRÜRÜM?

En son güncellendiği tarih: 20 Oca 2019

Karbonhidratlar, yani basit ve karmaşık şekerlerin tamamı, ağzımıza aldığımız anda sindirilmeye başlarlar. Ancak sindirimin tamamlandığı yer bağırsaklarımızdır. Yapı taşlarına ayrılan şekerler bağırsaklarımızdan emilerek kan dolaşımına geçerler ve kan şekeri seviyesini değiştirmeye başlarlar.

Genetik Zayıflama Sistemi kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olur.

Diyabet yani şeker hastalığı, genetik alt yapınızın yanında beslenme ve yaşam tarzınızın da etkili olduğu kompleks bir hastalıktır. Bu sebeple diyabeti önlemek yaşam tarzınızı iyileştirecek müdahaleleri yapmakla mümkündür. Bu müdahaleleri en etkili şekilde yapabilmek için sizin karbonhidrat metabolizmasıyla ilişkili olan genetik verileriniz, Türk bilim insanlarınca, Türkiye’de bulunan laboratuvarlarda analiz edilir ve bizim geliştirdiğimiz algoritma ile karbonhidratlara olan duyarlılığınız belirlenir. Böylece kan şekerinizi kontrol altına alacak ve diyabet geliştirmenizi engelleyecek beslenme programları size uygun miktarda karbonhidratı içerecek şekilde diyetisyeniniz tarafından hazırlanır ve size anlatılır.

Rakamlar süreciniz hakkında size ipuçları veriyor.

Özellikle ailenizde diyabet hastalığı varsa, doğum ağırlığınız normalin üzerindeyse ya da 4 kg’ın üzerinde çocuk sahibi olmuşsanız, bel çevresi/kalça çevresi oranınız 0.8’den büyükse, beden kütle indeksiniz 25’in üzerindeyse diyabet riskiniz yüksek demektir. Bu durumlarda hastalık gelişmeden önlem almak ve riskinizi düşürmek için sizi kliniğimize bekliyoruz.

7 görüntüleme