• Şule Arslan

PCOS VE GENETİK ZAYIFLAMA SÜRECİ

En son güncellendiği tarih: 20 Oca 2019

Etyoloji kesin olarak bilinmemekle birlikte PCOS, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkmış sık görülen ve kompleks bir hastalık olarak değerlendirilebilir.


PCOS kronik yumurtlama bozukluğu ve androjen hormonların artışıyla karakterizedir ve başta kısrılık olmak üzere insülin direnci ve tip 2 diyabet gibi hastalıklarla da doğrudan ilişkilidir. Yine mental düzensizliklerin de (depresyon, kaygı bozukluğu, bipolar bozukluk ve tıkanırcasına yeme bozukluğu) PCOS hastası kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.


PCOS sürecinde Genetik Zayıflama Sistemi size özel beslenme programı ile yardımcı çözümler sunmaktadır.

PCOS’lu kadınların %50’den fazlası hafif şişman ya da şişman olduğundan tedavinin ilk basamağı vücut ağırlığı kaybına yönelik olmalıdır. Hastaların %5-10’unda kilo kaybı menstrual döngünün düzelmesini ve glikoz toleransının artmasını sağlamaktadır. Ancak, yaşanan hormon bozuklukları sebebiyle kilo kaybetmek bu kişiler için genellikle hiç de kolay olmamaktadır.

Bu yüzden bu kişiler için alınması gereken enerji miktarı ile besin maddelerinin yüzdeleri en doğru miktarda hesaplanmalıdır. Bu sebeple kişilerin kendi genetik şifrelerine en uygun miktarlarda hazırlanan beslenme programları, kişilerin zorlaşmış kilo kontrolünü sağlayabilmeleri için etkili olabilir.

Ayrıca PCOS'a özgü olarak bitkisel östrojen yani fitoöstrojen kaynakları diyete gerekli miktarlarda yerleştirilmelidir. Fitoöstrojen kaynakları arasında keten tohumu, tofu, susam, kurutulmuş meyveler, nohut ve bezelye sayılabilir.


Genetik Zayıflama Paketleri: NextGen Diet & NextGen Diet Plus

4 görüntüleme